Typy bytových jader v panelových domech

Při plánování rekonstrukce vašeho bytového jádra je potřeba vždy nejprve určit typ jádra, který je ve vašem bytě instalován. Ve všech panelových domech v Praze i celé České Republice je možné se setkat se čtyřmi základními variantami a nebo jejich modifikacemi (všechny typy známe a máme s nimi zkušenosti, pracovali jsme během 20 let již na všech pražských sídlištích). Jaký typ jádra máte vy, si můžete snadno ověřit sami podle následujícího návodu. Prohlédněte si svůj byt a jádro, určete které ze stěn jsou panelové s umakartovým obložením a které jsou lehké umakartové příčky. Výsledek porovnejte s následujícími plánky, kde jsou panelové stěny černou barvou a lehké příčky jsou vyznačené zeleně (a uspořádání těchto umakartových příček vlastně již samo o sobě odpovídá písmenu = typu jádra).

 

Typ T

Jádro je umístěné mezi tři panelové stěny. Při rekonstrukcí se vyzdívá čelní stěna a příčka mezi koupelnou a WC (pokud chcete mít prostor toalety a koupelny spojený, příčka se samozřejmě nezdí, čímž dojde i ke snížení nákladů na provedení rekonstrukce). Zvětšení prosotru lze docílit pouze posunutím čelní stěny nebo právě již zmíněním spojením obou místností do jedné.

 bytové jádro typu T

 

Typ E

 Jádro je umístěné k jedné panelové stěně. Bývá nejčastěji ve větších panelových bytech a nabízí nejvíce variant možného zvětšení prostoru koupelny. Zdí se stěny do tvaru písmena E. Díky většímu prostoru se většinou místnost WC a koupelny staví oddělená.

bytové jádro v panelovém bytě typ E

 

Typ H

 Jádro je umístěné mezi dvě panelové stěny. U tohoto typu se vyskytuje i modifikace, která je průchozí. Vyzdívají se příčky do tvaru písmene H, případně je možné vynechat příčku mezi koupelnou a toaletou, čímž vznikne větší spojený prostor. Na zadní stěně jádra bývá zavěšena kuchyňská linka, kterou je při rekonstrukci nutno demontovat.

bytové jádro v panelovém bytě typ H

 

Typ F 

 Jádro je umístěné ke dvěma panelovým stěnám (ve tvaru L). Na jedné z lehkých příček bývá zavěšena kuchyňská linka, kterou je nutno před rekonstrukcí demontovat. Vyzdívají se příčky do tvaru písmene F. Je možné vynechat vnitřní příčku a spojit tak prostor koupelny a WC. Zvětšení prostoru lze docílit i posunutím obvodových stěn.

bytové jádro v panelovém bytě typ F

 

Nedaří se vám typ jádra určit? Nevadí. Kontaktujte nás a my vás s tím rádi pomůžeme.