Typy bytových jader v panelových domech

Při plánování rekonstrukce vašeho bytového jádra je potřeba vždy nejprve určit typ jádra, který je ve vašem bytě instalován. Ve všech panelových domech v Praze i celé České Republice je možné se setkat se čtyřmi základními variantami a nebo jejich modifikacemi (všechny typy známe a máme s nimi zkušenosti, pracovali jsme během 20 let již na všech pražských sídlištích). Jaký typ jádra máte vy, si můžete snadno ověřit sami podle následujícího návodu. Prohlédněte si svůj byt a jádro, určete které ze stěn jsou panelové s umakartovým obložením a které jsou lehké umakartové příčky. Výsledek porovnejte s následujícími plánky, kde jsou panelové stěny černou barvou a lehké příčky jsou vyznačené zeleně (a uspořádání těchto umakartových příček vlastně již samo o sobě odpovídá písmenu = typu jádra).

 

Typ T

Jádro je umístěné mezi tři panelové stěny. Při rekonstrukcí se vyzdívá čelní stěna a příčka mezi koupelnou a WC (pokud chcete mít prostor toalety a koupelny spojený, příčka se samozřejmě nezdí, čímž dojde i ke snížení nákladů na provedení rekonstrukce). Zvětšení prosotru lze docílit pouze posunutím čelní stěny nebo právě již zmíněním spojením obou místností do jedné.

 bytové jádro typu T

 

Typ E

 Jádro je umístěné k jedné panelové stěně. Bývá nejčastěji ve větších panelových bytech a nabízí nejvíce variant možného zvětšení prostoru koupelny. Zdí se stěny do tvaru písmena E. Díky většímu prostoru se většinou místnost WC a koupelny staví oddělená.

bytové jádro v panelovém bytě typ E

 

Typ H

 Jádro je umístěné mezi dvě panelové stěny. U tohoto typu se vyskytuje i modifikace, která je průchozí. Vyzdívají se příčky do tvaru písmene H, případně je možné vynechat příčku mezi koupelnou a toaletou, čímž vznikne větší spojený prostor. Na zadní stěně jádra bývá zavěšena kuchyňská linka, kterou je při rekonstrukci nutno demontovat.

bytové jádro v panelovém bytě typ H

 

Typ F 

 Jádro je umístěné ke dvěma panelovým stěnám (ve tvaru L). Na jedné z lehkých příček bývá zavěšena kuchyňská linka, kterou je nutno před rekonstrukcí demontovat. Vyzdívají se příčky do tvaru písmene F. Je možné vynechat vnitřní příčku a spojit tak prostor koupelny a WC. Zvětšení prostoru lze docílit i posunutím obvodových stěn.

bytové jádro v panelovém bytě typ F

 

Nedaří se vám typ jádra určit? Nevadí. Kontaktujte nás a my vás s tím rádi pomůžeme.

Naše zkušenosti s jednotlivými typy jader

Protože rekonstrukcemi se zabýváme již více než 20 let, setkali jsme se za tu dobu již se všemi typy bytových jader a i se všemi jejich možnými modifikacemi. Se všemi tedy máme zkušenosti, víme jak jsou konstruovány a máme desítky různých variant projektů jejich rekonstrukce.

Stačí si jen vybrat z naší široké nabídky. Umíme vám připravit i projekt na míru, přesně dle vašich specifických požadavků na prostor či vybavení. Kontaktujte nás a nebo zadejte nezávaznou poptávku, na jejímž základě pro vás připravíme rozpočet celé výměny umakartového bytového jádra za zděné.

 

Proč je určení typu jádra důležité?

Správné určení typů jádra je důležité hned z několika důvodů. Tím hlavním je, že si rychle uděláme představu o tom, kolik lehkých příček je možné demontovat a následně vyzdít. Kolik nových zděných příček bude nosných, jestli je na příčce zavěšena kuchyňská linka, kterou je nutno během stavebních prací demontovat apod. Určí se tak rychle jak množství potřebného stavebního materiálu, tak i objem nezbytných prací.

 

Jak postupovat při plánování rekonstrukce bytového jádra?

Podle návodu výše určete typ bytového jádra. Zavolejte nám na 603 870 222 nebo vyplňte náš nezávazný poptávkový formulář. My se vám poté ozveme s předběžnou nabídkou a jestliže budete mít zájem, vyšleme k vám zdarma našeho zkušeného technika, který provedete přesné zaměření a upřesní si s vámi vaše požadavky na novou koupelnu. Nabídmene vám i ukázky vzorových rekonstrukcí vašeho typu jádra a to v kontrukčních plánek, vizualizacích i fotografií konkrétních realizací, které neše společnost již úspěšně dokončila. Pokud se poté rozhodnete pro spolupráci s naší firmou, rádi vám nabídneme všechny naše výhody a nadstandardní podmínky.

 

Další užitečné informace

Abyste získali přesnější představu o tom, co všechno rekonstrukce obnáší, připravili jsme pro vás články  Co vás čeká, když se rozhodnete pro rekonstrukci?, Na co si dát pozor než podepíšete SMLOUVU O DÍLO a Užitečné odpovědi na otázky před plánovanou rekonstrukcí vašeho bytu, domu, bytového jádra.